Barf pro psy - 6 kroků jak začít

Co byste měli vědět, než začnete? BARFování není žádná věda. Když budete dodržovat základní pravidla, nemusíte se ničeho obávat a můžete mít jistotu, že váš čtyřnohý přítel dostává od vás to nelepší.

  1. Vápník

Untitled+design+%287%29.jpg

Pravidlo: 10-15% veškerého jídelníčku vašeho psa by měly obsahovat kosti. Štěňata potřebují okolo 12-15%.

Váš pes potřebuje neustálý přísun minerálů a stopových prvků. Pokud vašemu psovi chybí minerály, může to mít velmi tvrdé následky. Může se u něj objevit onemocnění kloubů, záchvaty, problémy se srdcem, apod..

Jakkoliv děsivě to zní, můžete tomu předejít právě podáváním kostí.

Kost tvoří až 65% minerálů, včetně fosforu, hořčíků, zinku a hlavně vápníku. Vápník a fosfor působí v těle vašeho psa synergicky, aby “rozhýbal” svaly v těle a ovládal všechny jeho tělesné fuknce. Proto váš pes potřebuje stálý přísun těchto minerálů.

Maso bez kostí obsahuje totiž pouze hodně fosforu a velmi málo vápníku. Proto “barfisté” přidávají do jídla kost, aby zajistili přísun vápníku.

DŮLEŽITÉ Kosti musí být vždy syrové, tedy nikoliv vařené. Vaření kostí způsobuje jejich vysušení, což může vytvářet ostré hrany a může tak ublížit vašemu psovi.

Abyste udrželi podíl kostí 10-15%, začněte s masitými kostmi, které koupíte v každém řeznictví. Je velmi důležité, aby velikost kosti odpovídala velikosti vašeho psa. Malá čivava nebude schopna rozžvýkat hovězí žebra, ale středně velký a velký pes to dokáže určitě.

Pokud váš pes nedokáže sníst kost celou, pak zvažte její velikost. Pokud ji nedokáže sníst celou, pak nedostane do svého těla dostatek minerálů.

Rovněž nekupujte malé kosti, např. hovězí oháňku nasekanou na kousky. Pokud by pes takovou kost snědl vcelku, nemusí ji dostatečně strávit a může způsobit střevní potíže nebo zácpu.

Zkuste vybrat kosti, které obsahují hodně kloubů, např. krky, ocasy a chodidla (kopyta). Nejlepší a nejbezpečnější volbou jsou masité kosti s klouby.

Příklady masitých kostí

Untitled design (11).png

Kuře

  • kuře celé - 25% kost

  • stehno - 15% kost

  • palička (spodní stehno) - 30% kost

  • křídlo - 45% kost

  • krk - 36% kost

  • pařáty - 60% kost

Krocan

  • krocan celý - 21% kost

  • stehno - 21% kost

  • palička (spodní stehno) - 20% kost

  • křídlo - 37% kost

  • krk - 42% kost

Kachna

  • kachna celá - 28% kost

  • krk - 50% kost

  • nohy - 60% kost

Vepřové

  • nohy - 30% kost

  • ocas - 30% kost

  • žebra - 30% kost

Hovězí

  • žebra - 52% kost

  • oháňka - 45-65% kost

Jehněčí

  • žebra - 27% kost

  • rameno - 21% kost

Pokud byste krmili psa pouze masovými kostmi, dostal by příliš mnoho vápníků. Je potřeba přidat libové maso tak, aby tvořilo 85-90% krmiva.

Máte možnost podíly odhadnout nebo použít matematiku:

Řekněme, že krmíte svého psa půl kilem libového masa ráno a půl kilem kuřecích krku večer. Z informací výše víme, že kuřecí krky mají 36% kostí. Pokud tedy tvoří polovinu potravy vašeho psa, pak by jeho strava obsahovala 18% kostí a to je nadměrná dávka. Vycházíme ze vzorce (0,5kg masa + 0,5kg kuřecích krků) = 180g kostí.

Ideální je tedy vzorec a poměr (0,7kg masa + 0,3kg kuřecích krků) = 108g kostí, což je 10,8% z 1kg denní dávky. To je ideální dávka.

Zde je další příklad:

Koupili jste hovězí žebra a víte, že obsahují cca 52% kostí. Pokud žebra rozdělíte na pětiny, tak získáte 1/5 kostí na dávku, kterou doplníte 4/5 libového masa a máte ideální dávku.

Pokud se zmýlíte ± pár procent, nic se neděje. Ujistěte se ale, že v krmení pro štěně je minimálně 12% kostí pro podporu jeho růstu.

Máte rádi matematiku? pak pro vás bude jednoduché si spočítat % pomocí těchto jednoduchých vzorců:

Dospělý pes

12 / % v potravě = % stravy

Štěně

15 / % v potravě = % stravy

Pokud tedy koupíte kuřecí krky, které mají 36% kostí, výpočet je takto:

Dospělý pes - 12/36 = 33%

Štěně - 15/36 = 42%

To znamená, že kuřecí krky mají tvořit u dospělého psa 33% (cca 1/3 dávky) a 42% u štěněte z celkové dávky.

Náhrada vápníku

Screenshot 2021-01-01 at 22.03.46.png

Pokud váš pes je příliš malý nebo není schopen rozkousat kost, můžete kosti nahradit rozemletou kostní moučkou, uhličitanem vápenatým nebo vápníkem z mořských řas.

DŮLEŽITÉ

Ujistěte se, že váš pes má dostatek vitamínu E.

2. Vnitřnosti

Pravidlo: Játra by měla tvořit až 10% stravy, srdce 5%. Tyto dva orgány jsou nezbytné. Mohli byste se také pokusit přidat ledviny, plíce, oči a neprané dršťky.

Ne všechny masa jsou stejné. Některé jsou bohatší na minerály a některé na vitamíny. Proto je potřeba nebát se a přidat do jídelníčku vnitřnosti. Vnitřnosti jsou přírodní multivitamíny!

Je těžké, až nemožné získat požadované minerály a vitamíny z libového masa nebo kostí. Vnitřností, která má nejvíce minerálu a vitamínu je játra.

Přidejte játra

Asi 10% celkové stravy vašeho psa by měly být játra. Játra dodají většinu potřebných minerálů a vitamínů, včetně vitamínů B a C a mědi.

Velkou chybou u podávání vnitřností je pouze podávání jater. Existuje mnoho vnitřností, kterým byste měli vašeho psa krmit.

Srdce

Srdce je hlavním zdrojem taurinu, proto by mělo být zahrnuto do jídelníčku vašeho psa. Ne všichni psi dokáží vyprodukovavt dostatečné množství této aminokyseliny, proto je nutné přidávat srdce do celkové stravy.

Srdce by mělo tvořit až 5% stravy vašeho psa.

Ledviny, slinivka, slezina

Krmení psů vnitřnostmi není jen o výživě. Glandulární terapie je založena na principu, kde daná vnitřnost podporuje stejnou vnitřnost vašeho psa. Tzn. ledviny podporují ledviny, atd..

TIP Krmení slinivkou břišní vašemu psovi dodá potřebné trávicí enzymy.

Tyto ostatní vnitřnosti by měly rovněž do 5% celkové stravy vašeho psa.

Plíce, mozek, oči a neprané dršťky

Dalším příkladem je mozek. Váš pes potřebuje kyselinu dokosahexaenovou (DHA) pro zdravý mozek a nervy, zejména štěňata.

Dršťky kupujte pouze neprané a od zvířat krmené trávou nebo senem. Pokud budou dršťky od zvířete, které je krmeno například kukuřící, dršťky pak budou příliš bohaté na nezdravé mastné kyseliny omega-6.


Upozornění: Vnitřnosti jsou velmi bohaté na živiny a často způsobuje zažívací potíže. Proto je důležité s nimi začít opatrně a po malých dávkách. Začněte s cca 5% stravy a postupně složku vnitřností vypracujte až na 20% celkového jídelníčku, pokud je váš pes dobře snáší.

3. Tuky

Pravidlo: Tuky by měly představovat 10-20% podílu stravy vašeho psa. Ne všechny tuky jsou ale ty dobré!

V syrové stravě je potřeba vzít v úvahu dvě vlastnosti mastných kyselin:

  1. Sytost (týká se podle počtu dvojitých uhlíkových vazeb v tuku)

  2. Omega (známé jsou Omega-3 a Omega-6)

Nasycené mastné kyseliny

Existují tři hlavní typy mastných kyselin:

  • nasycené

  • mononenasycené

  • polynenasycené

Maso, kterým krmíte vašeho psa, bude obsahovat kombinaci všech tří druhů mastných kyselin, hlavně nasycené a polynenasycené.

Ve volné přírodě se býložravci živí převážně trávami. Zvířata, která jsou držena v zajetí a chována pro maso, kterým právě krmíme naše psy, jsou živena obilím a to není dobré pro vašeho psa.

Zvířata krmená obilím budou obsahovat více nasycených kyselin než jejich protějšký žijící ve volné přírodě a krmené trávou. Příliš mnoho nasycených kyselin může způsobit nerovnováhu ve střevní mikroflóře.

Udržujte nasycené tuky na nízké úrovni

Chcete li omezit nasycené mastné kyseliny ve stravě vašeho psa, postupujte dle těchto principů:

  • najděte si zdroj masa od chovatelů, kteří krmí své zvířata trávou nebo volně na pastvině

  • pokud to není možné, smíchejte hovězí a drůbeží maso. Drůbež má přirozeně vyšší obsah polynenasycených mastných kyslin a méně nasycených tuků.

  • krmte masem s nižším obsahem tuku a přidejte polynenasycené mastné kyseliny jako doplněk

Omega mastné kyseliny

Existují dva typy polynenasycených mastných kyselin: omega-3 a omega-6. Oba tuky pomáhají kontrolovat imunitní systém. Omega-6 má tendenci zvyšovat zánět a omega-3 naopak snižovat. Stejně jako u obilí, zvířata z chovu obsahují daleko větší množství omega-6, než zvířata žijící ve volné přírodě živící se trávou, které mají obě omegy ekvivalentní.

Zde je několik tipů, jak vyvážit omega-3 a omega-6:

  • odstraňtě kůži z drůběže. Drůbeží kůže může obsahovat až 30-krát více omega-6, než omega-3

  • nepoužívejte vepřové maso, pokud nemáte jistotu, že je zvíře krmeno trávou nebo na pastvinách

  • nezapomínejte krmit drůbežím masem, hovězím, jehněčím nebo kozím

TIP Přidejte zdroj omega-3 mastných kyselin například květákem nebo konopným olejem.

PRO TIP Střídejte různé zdroje mastných kyselin. Pomůže vašemi psovi vyrovnat tuky v jeho těle a předejtete různým alergickým reakcím.

4. Ovoce a zelenina

Pravidlo: Přidejte ovoce, zeleninu a bobule do jídelníčku vašeho psa. Brokolice, kel a zejména brokolicové klíčky jsou dobrým zdrojem polyfenolů, které bojují proti rakovině. Borůvky mají skvělý dopad na nervový systém a mozek, brusinky přinášejí spousty benefitů pro močový měchýř a ledviny. Většina bobulovitého ovoce je dobrá volba.

Mnoho barfistů se zastaví ze všech kroků u tuků a to je velká škoda. Výzkum ukazuje, že zelenina snižuje výskyt rakoviny nejen u psů, ale i lidí. Je to proto, že zelenina a ovoce mají přínost pro imunitu všech živočichů.

Veškeré ovoce a zelenina obsahují tzv.polyfenoly, což jsou bioaktivní látky, které hrají velkou roli v imunitní funkci. Polyfenoly váš pes nedokáže strávit. Procházejí jeho tenkým střevem do tlustého střeva, kde jsou fermentováný bakteriemi, které tam žijí.

Polyfenoly mají silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, které prokazatelně snižují riziko vzniku cukrovky, rakoviny a neurogenerativních onemocnění.

Jejich vlastnosti pocházejí hlavně z mastných kyselin s krátkým řetězcem, které jsou vedlejším produktem, když bakterie ve střevech zpracovávají polyfenoly.

Je důležité si uvědomit, že tyto cenné polyfenoly jsou pouze rostlinného původu, nikoliv ze živočisných zdrojů.

Důležité: zatímco ovoce, bobule a zelenina jsou důležitým zdrojem syrové stravy, škrobové sacharidy jako obilí a luštěniny naopak NEJSOU!

5. Doplňky stravy

Pravidlo: vetšina syrové stravy a jídelníčky postrádají dvě klíčové živiny: vitamín D a mangan. Chcete li zvýšit obsah vitamínu D, krmte celými syrovými rybami, vaječné žloutky, houby bohaté na vitamín D. Mangan získáte ze slávek nebo ústřic.

Pokud budete postupovat dle prvních kroků, bude jídelníček vašeho psa přiměřeně vyvážený. Tento poslední krok zajistí, že váš pes dostane komplexní stravu složenou s vitamínů a minerálů, které potřebuje.

Vitamín D

Váš pes si nedokáže vyrobit vitamín D ze slunce, tak jako vy, takže spoléhá na stravu.

Zdroje:

  • vaječné žloutky (můžete krmit několikrát týdně)

  • slávky

  • tučné ryby: losos, sardinky a makrela

Důležité: vyhýbejte se vitamínu D jako doplňky stravy (tablety, prášky,…), protože příliš mnoho vitamínu D může poškodit ledviny vašeho psa.

6. Jak dávkovat?

Množstí syrového krmiva závisí na tom, jestli je váš pes dospělý a nebo štěně.

Dospělý pes

Jako výchozí bod pro “barfování” krmte svého dospělého psa přibližně 2-3% jeho ideální váhy denně.

Pokud je váš pes aktivní, krmte o něco více a naopak, pokud je váš pes gaučák, krmte o něco méně.

Nejlepší způsob, jak zjistit, zda krmíte svého psa správně (dlouhodobě), je přejet prsty žebra vašeho psa. Pokud je cítíte, ale nevidíte, je váš pes v dobré kondici.

Hrubá tabulka pro začátek:

25 kg pes = cca 0,7-0,8 kg denně

50 kg pes = cca 1,4-1,6 kg denně

Jak krmit štěňata?

Štěňata potřebují více kalorií a výživy než dospělí psi. Štěňata by měla jíst 2-3% jejich očekávané váhy v dospělosti nebo 5-10% jejich současné hmotnosti.

Štěňatům zkuste podávat 15% kostí a méně než 20% tuku, abyste měli jistotu, že mají všeho dostatek.

Hrubá tabulka pro štěňata:

stáří 2-3 měsíce: 8-10% tělesné hmotnosti denně

stáří 4-5 měsíců: 6-8% tělesné hmotnosti denně

stáří 6-8 měsíců: 4-6% tělesné hmotnosti denně

stáří 9-12 měsíců: 3-4% tělesné hmotnosti denně