Může pes jablka?

Pes je nejlepší přítel člověka, takže když si ke své dopolední svačince dáváte lahodné jablíčko, možná vás občas popadne nutkání podělit se o něj se svým chlupatým kamarádem.

Už se s ním natahujete směrem k pejskovi, když vtom se zarazíte a sami sebe se zeptáte: může vůbec pes jíst jablka?

Jedno přísloví praví, že „kdo jablko denně sní, k tomu doktor nechodí“. Platí to ale i pro veterináře?

Pojďte se s námi podívat na to, proč bychom měli, nebo neměli se svými čtyřnohými kamarády kousek svého jablíčka sdílet.

Čtěte také: Máte bezpečné vybavení pro psa do auta?Podcenění bezpečnosti při převážení pejska v autě se může vymstít. Nedělejte stejnou chybu i vy

Zdraví očí

Stejně jako jiná oranžová zelenina i dýně obsahuje velké množství beta-karotenu, který v se v těle dále přeměňuje na vitamín A. Ten pomáhá zlepšovat zrak a celkově podporuje fungování imunitního systému, zdraví kůže nebo srsti. Karotenoid zeaxanthin navíc pomáhá ochraňovat oči pejska před poškozením od slunečního záření.

Můžu dát psovi jablko?

Jakékoliv jídlo může obsahovat toxiny, které mohou být pro psa škodlivé. Tudíž není vůbec od věci zeptat se, zda pes může jíst jablko předtím, než mu dáme kousnout.

Někdo vám možná řekne, že jablkem psa otrávíte, protože jeho semínka obsahují kyanid. Jenže tahle myšlenka není tak úplně správná. Pojďme si rozebrat proč.

Čtěte také: Může pes cuketu?

Anti-parazitické vlastnosti

Semínka dýně jsou přirozenou a účinnou cestou k odstranění nejrůznějších parazitů, jako jsou např. červi z pejskova trávícího systému. Obsahují totiž kukurbitin, který červy zabíjí. Studie na myších i na samotných štěňátkách ukázaly, že dýňová semínka opravdu pomáhají zbavit se červů ze střev.

Mýtus o jedovatém jablku

To, že semínka jablek obsahují kyanid, je pravda. Pravda je i to, že kyanid je toxin. Semínka uvnitř jablka nicméně obsahují pouze malé množství kyanidu. Aby to pro psa znamenalo nebezpečí, musel by sníst mnohem víc jablek, než je vůbec schopný pozřít.

Přesněji řečeno, jablka obsahují amygdalin, který se při žvýkání nebo drcení přeměňuje na kyanovodík.

„Množství kyanidu v trocha semínkách je tak zanedbatelné, že se opravdu není čeho bát,“ říká například veterinář Dr. Marty Becker. Pojďme si tedy shrnout nějaké fakty o jablečných jadýrkách a kyanidu.

·       Kyanid je ve vysokých dávkách nebezpečný jak pro domácí mazlíčky, tak pro člověka.

·       K otrávení je ale potřeba pozřít alespoň 0,4 mg kyanidu na 1 kg váhy zvířete. To znamená asi 8 g kyanidu pro 20kg pejska.

·       Pro představu: jedno nadrcené nebo rozžvýkané jadérko obsahuje asi 0,17 mg kyanidu a jedno jablko obsahuje asi 20 semínek (celkem cca 3,4 g kyanidu)

Pokud tedy budete svého pejska jablíčky krmit v přiměřené míře, není se čeho bát. Pokud ale i tak máte strach nebo je váš pejsek malý, kdykoliv můžete z jablka jadýrka vykrájet. I bez nich může váš čtyřnohý kamarád čerpat všechny příznivé benefity jablíček. Pojďme se podívat, které to jsou.

Skryté příznivé účinky jablek

Vy i váš pejsek možná na jablko pohlížíte jako na lahodnou svačinku. Tento kousek ovoce přitom může být stejně tak chutný jako zdravý. Mezi jeho největší přínosy patří např:

1)     Obsah antioxidantů

2)     Úleva od alergií

3)     Podpora zdraví střev

Tyto benefity z jablka dělají superlék, po kterém váš pejsek ve skutečnosti už nějaký čas určitě skrytě touží.

Jablko – přírodní bojovník s alergiemi

Bolí vás pohled na svého pejska, jak se neustále škrábe, protože ho svědí kůže? Alergie, které jsou častou příčinou tohoto jevu, nejsou pro vašeho čtyřnohého kamaráda vůbec příjemné. Svědění se navíc může přenést i na vás. V tuto chvíli přichází na řadu zachránce v podobě jablka.

Jablka jsou skvělým zdrojem kvercetinu – látky, který pomáhá bojovat s alergickými reakcemi. Kvercetinu se někdy také říká přírodní Benadryl (známý lék na alergii). Má to svůj důvod.

Kvercetin je antihistaminikum, jež dokáže potlačovat podráždění, rudnutí i záněty. To vše v důsledku znamená méně svědění pro vašeho pejsánka.

·       Ve 100 g čerstvých jablíček se nachází zhruba 4,4 mg kvercetinu. Většina je přitom ve slupce. Ve 100 g surových jablek bez slupky se totiž nachází pouze 1,5 mg kveratinu. Takže pejskovi určitě dopřávejte jablíčka neoloupaná.

·       Průměrné jablko může vážit zhruba 200 g, takže z jednoho kusu získáte téměř 9 mg kvercetinu.

Podáváním kvercetinových doplňků stravy pejskovi pravděpodobně dosáhnete požadovaného výsledku rychleji než jen samotnými jablky. Pokud mu ale budete dopřávat i nějakou čerstvou stravu bohatou na kvercetin, může to přinést anti-alergické účinky navíc.

Tip pro zdraví: Kvercetin ale obsahuje i spousta dalších potravin, zejména různé bobulky (rybíz, ostružiny, brusinky) nebo tmavě zelená listová zelenina. Nebojte se přidat i nějaké z těchto plodů do jídel pro svého pejska. Vyhněte se ale cibuli. Ta je sice také bohatá na kvercetin, pro psi je nicméně toxická.

Zdravý zdroj vitamínů A a C

Určitě byste udělali cokoliv, abyste svého huňatého přítele ochránili před jakýmikoliv zákeřnými chronickými nemocemi. Proto je důležité jej chránit před nebezpečnými účinky poškozených buněk. Těm se říká volné radikály a v těle se tvoří samovolně. Při nekontrolovaném rozšíření mohou způsobovat chronické záněty, které mohou vést k různým chronickým nemocem a předčasnému stárnutí. Tudíž je načase dát jim co pro to.

Vitamíny, které pejsci z jablek přijímají, je pomáhají proti poničeným buňkám chránit, protože jsou skvělým zdrojem antioxidantů. A právě ty proti volným radikálům v těle bojují. Díky nim se tolik nebudou samovolně vytvářet záněty a zároveň tak pomáhají pejska ochránit před dlouhodobými zdravotními problémy.

·       Proti poničeným buňkám bojuje zejména vitamín C, který se v jablkách nachází

·       Vitamín A, jehož skvělým zdrojem jsou též jablíčka, naproti tomu podporuje zdraví pejskova zraku, kůže a srsti.

Přínos polyfenolů

 Kromě výše zmíněného obsahují jablíčka i polyfenoly – mikroživiny, které fungují jako prevence před různými druhy degenerativních poruch, jako je třeba rakovina.

·       Podobně jako jiné antioxidanty, i polyfenoly dokážou tlumit chronické záněty, podporovat klid ve střevech a detoxikovat játra.

·       Ve 100 g čerstvých jablek se nachází zhruba 200 až 300 mg polyfenolů.

Prebiotika z pektinu

Nakonec jablka obsahují i látku zvanou pektin.

·       Pektin je polysacharidový škrob nacházející se v buněčných stěnách ovoce a zeleniny.

·       Tvoří asi 50 % veškeré jablečné vlákniny.

·       Marmelády a želé bonbóny mají konzistenci, jakou mají, právě díky němu!

Mimo to má ale i cennou roli jako prebiotická strava, která zásobuje probiotika ve střevech vašeho pejska. Probiotika, neboli dobré bakterie, mají vliv na zdravý chod střev u psů a podporují jejich imunitní systém.

Vybírejte jablíčka pečlivě

Množství kyanidu v jadýrkách jablek není nic, čeho byste se při přiměřeném dávkování měli obávat. I tak byste ale měli být při vybírání jablíček pro svého pejska opatrní.

Bio je základ

Mnoho druhů jablek je ošetřeno pesticidy, které mohou do těl vašich mazlíčků zatáhnout nejrůznější toxiny. Určitě tedy dbejte na to, abyste kupovali pouze chemicky neošetřená bio jablíčka. Pak budete moci svému chlupáčovi dopřávat tuto chutnou a zdravou svačinku bez jakýchkoliv obav z negativních účinků.

Jde o velmi důležitý krok při vybírání jablek. Většina pesticidů se totiž nachází na slupce. Pokud byste ji ale oloupali, přijdete o velmi podstatnou část jejich příznivých účinků.

Upozornění: Pokud je váš pejsek opravdový jedlík, který bez rozvahy sní a spolkne cokoliv bez rozkousání, určitě mu jablko nedávejte v kusu. Nakrájejte jej nejprve na kostičky, abyste se vyhnuli zbytečným výletům na pohotovost.

Omezte cukr

Snažíte se pro svého pejska vytvořit co nejlépe vyvážený jídelníček? Přidání ovoce do jeho stravy může mít spoustu skvělých příznivých účinků na jeho zdraví. Dejte si ale pozor, abyste to nepřehnali s cukrem, a raději se vyvarujte druhům, které jej obsahují ve velkém.

V zelených jablíčkách, např. v odrůdě Granny Smith, se nachází méně cukru než v jiných známých odrůdách, jako jsou Fuji nebo Honeycrisp. Poslední dvě zmíněné lidi milují pro jejich přirozeně sladkou chuť. To je ale přesně to, čemu by se měl váš pejsek vyhnout.

Obohatit jídelníček svého pejska pomocí jablek je skvělý a hlavně zdravý nápad. Dávejte mu je ale přiměřeně a nepřežeňte to. Spíše, než jako hotové jídlo, používejte jablka jako pamlsek nebo příležitostnou svačinku.

Pár plátků jablíčka denně může být pro pejska středního vzrůstu tak akorát. Na jeho zdraví to bude mít jen přínosný vliv a určitě jde o lepší volbu než obyčejné nezdravé sušenky.



Previous
Previous

Ostropestřec pro pejsky? Jaké jsou jeho výhody

Next
Next

Může pes dýni?